Historia i teren parafii

Parafia Miłosierdzia Bożego została erygowana przez ks. biskupa Kazimierza Romaniuka, ordynariusza warszawsko – praskiego, dekretem z dnia 20 listopada 1994 r. Powstała na terenie wydzielonym z parafii Św. Antoniego w Mińsku Mazowieckim. Parafia należy do dekanatu Św. Antoniego w Mińsku Mazowieckim. Zanim to jednak nastąpiło, na terenie byłej szkoły podstawowej zaczęły powstawać zręby ośrodka duszpasterskiego. W sierpniu 1992 r. ks. Jan Byrski odprawił pierwszą mszę św. i poświęcił plac pod budowę kaplicy. Dnia 11 października 1992 r. ks. bp. Stanisław Kędziora odprawił mszę św. oraz poświęcił plac, krzyż i kaplicę.

Teren parafii:

W skład parafii wchodzą miejscowości: Brzóze, Cyganka i Żuków.

Cmentarz parafialny znajduje się na terenie Żukowa przy drodze w kierunku Ładzynia.

Pokaż na większej mapie

Przebieg budowy Kościoła:

Budynek Kościoła usytuowany jest na terenie dawnej Szkoły Podstawowej im. T. Kościuszki w Cygance a obecnie w Żukowie.

Obiekt tradycyjny, wzorowany na stylu gotyckim. Bryła zwarta, trzynawowa z dominującą nawą główną.

Projektantem świątyni jest mgr inż. Zbigniew Grzesiak, a dobroczyńcą i fundatorem jej murów jest Pani Regina Korczyńska.

Budowa Kościoła:

• 25 maja 1998 r. - uroczyste poświęcenie i wmurowanie przez biskupa Kazimierza Romaniuka, Ordynariusza Diecezji Warszawsko - Praskiej, kamienia węgielnego pochodzącego z grobu błogosławionej Siostry Faustyny Kowalskiej.

Dokumenty i zdjęcia: